Groźbą karalną jest przemoc lub groźba bezprawna. Mówiąc wprost, chodzi o sytuacje, kiedy dochodzi do grożenia innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby dla niej najbliższej i przez to zmuszenie do określonego działania, zaprzestania działania.
Nie jest groźbą karalną grożenie dokonaniem przestępstwa na szkodę np. wujka i innych osób, które w rozumieniu art. 115 § 11 kk nie są osobami najbliższymi.
Groźba to oddziaływanie na psychikę drugiej osoby, które wywołuje w niej strach i obawę. To, czy groźba wzbudziła obawę w zagrożonym, musi być oceniane subiektywnie.
Przykłady z orzeczeń polskich sądów:
Sprawcy działając wspólnie i w porozumieniu, w celu zmuszenia pokrzywdzonego o zapłaty ……………….. złotych, stosowali groźbę pozbawienia życia wobec …………….., która wzbudziła u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona oraz przemoc w postaci popychania, uderzeń w twarz i inne części ciała ……………, a także krępowanie rąk i nóg pokrzywdzonego…
(…) sprawca kierował pod adresem pokrzywdzonego groźby pozbawienia życia w celu zmuszenia go do zaniechania wykonywania prac polowych przy czym groźby te wzbudziły u podejrzanego uzasadnione obawy, że zostaną spełnione
(…) sprawca kieruje wobec pokrzywdzonej groźby pozbawienia życia, wyrządzenia krzywdy jej dzieciom, połamaniem kręgosłupa jej mężowi, zniszczeniem prowadzonego przez nią lokalu w celu zmuszenia jej do wycofania toczącej się przed sądem sprawy
(…) sprawcy działając wspólnie i w porozumieniu posługując się nożem stosując groźbę bezprawną, zmuszali do zaniechania prowadzenia działalności gospodarczej…