ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI

wpis w: PORADNIK PRAWNY | 0

Zniesienie współwłasności dotyczy sytuacji, gdy rzecz lub nieruchomość (dom, działka) jest własnością kilku osób i dążymy do tego, żeby właścicielem stała się tylko jedna osoba. Nie jest to łatwa sytuacja i zazwyczaj wiążą się z nią spory. Mogą pojawić się już na pierwszym etapie, czyli ustaleniu, w jaki sposób zniesienie współwłasności nastąpi. Zniesienie współwłasności może polegać na tym, że:

  • Jeden ze współwłaścicieli zostanie wyłącznym właścicielem i spłaci pozostałych. W tym przypadku należy ustalić komu rzecz ma przypaść, ile jest warta, ile kto na nią poczynił nakładów, w jakich częściach wyłączny właściciel ma spłacać byłych współwłaścicieli.
  • Wspólna rzecz zostaje sprzedana, a współwłaściciele podzielą się pieniędzmi.
  • Podział w naturze – jest możliwy jedynie, gdy daną rzecz można fizycznie podzielić. Ta zasada może mieć zastosowanie np. do podziału gruntu, gdy możliwy jest jego podział na odrębne działki.

Skorzystanie z pomocy adwokata, z doświadczeniem w prawie rzeczowym, pozwoli nam ochronić posiadany majątek i zabezpieczyć nasze interesy na przyszłość.